Numer Vin – a cóż to takiego? Jak znaleźć, jak rozszyfrować?

Każdy kto interesuje się choć odrobinę samochodami na pewno słyszał o czymś takim, czym jest numer vin. Jego stosowanie określają bardzo precyzyjne zasady i reguły, natomiast cel jego używania jest bardzo praktyczny i niezwykle sensowny. Do czego wiec stosujemy numer vin? Przede wszystkim ma on na celu indywidualne oznaczenie każdego auta i nadanie mu indywidualnego charakteru. Numer vin, to jak znak szczególny, który pozwala nam na odróżnienie tego konkretnego auta od drugiego, które być może nawet wygląda tak samo, jest z tego samego roku, może być nawet z tej samej fabryki, ale nie jest już takie same.

Każde auto, gdy tylko wchodzi w czyjeś posiadanie przestaje być takie samo, jak jego koledzy z produkcji. Każdy kierowca, czy właściciel samochodu, inaczej go bowiem użytkuje, inaczej z niego korzysta, inaczej eksploatuje, a co ważniejsze inaczej o niego dba. Dlatego też każde auta ma swoją własną, niepowtarzalną i indywidualną historię napisaną dla niego w dużej mierze przez głównych użytkowników. I tak, każde ważniejsze wydarzenie zapisuje się w naszym numerze sprawiając, że ów znak szczególny staje się coraz wyraźniejszy. Widzimy więc wyraźne, czy auto było na przykład kradzione i było poszukiwane w jakimś kraju lub jakiejś części Polski.

Inną ważną wiadomością jest ilość wypadków. To również odznacza się w numerze vin i możemy to odczytać, możemy do tego dojść. Wiadomo zaś, że im więcej wypadków tym bardziej auto potrzebuje uwagi i troski bo jest już w pewnym sensie osłabione przez uszkodzenia. Widać zatem, że zastosowanie tego kodu jest bardzo praktyczne i sensowne. Oczywiście, nie trzeba chyba dodawać, że pomaga w odnalezieniu również auta w przypadku jego kradzieży, dlatego taka kradzież się w nim automatycznie zapisuje.

Wystarczy tylko wpisać numer do odpowiedniego dekodera i już on przekaże nam cały raport dotyczący interesującego nas samochodu. Na podstawie tego raportu samodzielnie możemy zdecydować co dalej chcemy z tym zrobić. Oczywiście, poza sytuacją, gdy okaże się, że auto jest skradzione. Wówczas po prostu musimy powiadomić o tym policję, bo taki mamy obowiązek.

Zobacz także:  Mandat karny: wybór symbolu formularza i zasady jego wypełniania

Jerzy Kutrzeba

Moją największą pasją są samochody. Na tym blogu dzielę się swoją wiedzą, doświadczeniami i opiniami na temat motoryzacji – od testów najnowszych modeli, przez porady dotyczące eksploatacji aut, aż po analizy trendów rynkowych. Interesuję się nie tylko osiągami i technologią, ale też historią motoryzacji i tym, jak zmienia się świat czterech kółek. Jeśli kochasz zapach benzyny, dźwięk silnika i nowinki z branży – jesteś w dobrym miejscu!