Na przestrzeni ostatnich 10 lat można zaobserwować znaczne przyspieszenie rozwoju rynku motoryzacyjnego. Firmy samochodowe prześcigają się w wypuszczaniu coraz to nowych modeli aut. Gdy kiedyś nowy model samochodu wypuszczany był średnio co 6-7 lat, obecnie cykl ten skrócił się do 4-5, a nawet do 3 lat. Co taka sytuacja generuje dla rynku części samochodowych? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nowe modele aut nie są już tak dopracowane jak to było przed laty, żywotność części użytych do ich produkcji wydaje się być niższa.
Co prawda awaryjność jednostek napędowych wykazuje tendencję zniżkową, to jednak układ przeniesienia napędu (sławne koła dwumasowe) oraz zawieszenia współczesnych samochodów pozostają najsłabszym ich ogniwem. Taka sytuacja generuje wzrost obrotów serwisów samochodowych oraz producentów auto części. Obie wymienione branże, przeżywają ostatnio gwałtowny rozwój.
O ile w przypadku producentów części, rozluźnienie ograniczeń związanych z serwisowaniem pojazdów w autoryzowanych warsztatach, generuje wzrost zapotrzebowania na części zamienne, to w przypadku samych warsztatów, pociąga za sobą konieczność unowocześniania parku maszynowego i narzędziowego. Właściciele nowych, podlegających obsłudze gwarancyjnej samochodów, nie muszą już pod groźbą utraty gwarancji, dokonywać płatnych napraw w serwisach autoryzowanych. Poza tym nie muszą używać do tych napraw tak zwanych, oryginalnych części samochodowych, sygnowanych logo producenta auta. Wystarczy, że zastosują auto części niezależnego producenta o zbliżonych do oryginału parametrach.
Wszystko to sprawia, że klasyczny właściciel nowego samochodu stoi przed prawdziwą rozterką jeśli chodzi o wybór odpowiednich części zamiennych do swojego samochodu. Z jednej strony autoryzowane sieci kuszą promocjami i obniżkami, z drugiej dostęp do części od niezależnych producentów jest tak duży, że konkurencja między nimi w znakomitym stopniu kompensuje zabiegi dostawców oryginałów.
Podczas dokonywania wyboru powinna być brana pod uwagę generalna zasada – nie zawsze cena powinna być podstawą wyboru. I nie chodzi tutaj o wybór pomiędzy tak zwanym oryginałem a zamiennikiem, a kierowanie się tylko ceną jako podstawowym kryterium wyboru. Trzeba wiedzieć, że rynek zamienników jest ogromnie zróżnicowany pod względem ceny jak i jakości. Można w nim spotkać najtańsze, a co za tym idzie i najgorszej jakości części, jak i najwyższej próby podzespoły renomowanych producentów. Zwłaszcza ci ostatni są godni uwagi, gdyż z reguły są również dostawcami na tak zwany pierwszy montaż fabryczny.